Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie naší vesnice

Tedražice

Tedražice je malá vesnice ležící v okrese klatovy poblíž Sušice, patřící pod obec Hrádek. Počet obyvatel se pohybuje mezi 210 až 270 obyvateli. Vesnice se neoficiálně dělí na dvě části - Horní a Dolní (Luho) Tedražice.

Historie

Na území Tedražic se nachází pozůstatky zlatokopecké osady z 13. století. Tato osada nesla název Zduná a byla z větší části zničena během husitských válek. Jediným pozůstatkem je katolický kostel sv.Vavřince na Zdouňi, který tvoří hlavní osvícenou dominantu této oblasti. Samotné Tedražice jsou relativně mladé sídlo.

 Současnost

Ve vsi se nachází textilní závod Hewa Tex, firma GALASPORT,s.r.o. vyrábějící pádla a závodní slalomové lodě, výrobna nábytku, smíšené zboží, prodejna a opravna nářadí a nástrojů.

Zajímavostí zůstávají bývalé malé zasypané uranové doly, které se nalézají pouhých 200 metrů od obecních studen.

Tedražice se na čas proslavily, když se dva lovci drahých kovů pokusili ukrást měděnou část transformátoru, který zabezpečoval elektrickou energii pro nedalekou vesnici Dalovice. Náhodou tak připojili vysoké napětí 13000V na běžný 230V rozvod. Nutno podotknout, že 13000V je velmi neobvyklá hodnota a lze ji patrně přičítat chybě novinářů.

 Slavní rodáci

  • Karolína Galušková - česká vodní slalomářka, 2. na mistrovství světa 2010

     

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 16424
Měsíc: 840
Den: 32